Bezradność. Stomil - Warta 0:2

2012-08-19 22:58:18 Stomil Olsztyn, Warta Poznań

Stomil Olsztyn przegrał 0:2 z Wartą Poznań. Fot. Artur Szczepański

Takiej padaki Stomil nie zagrał na własnym stadionie od dawna. Jak słusznie zauważył po meczu bramkarz olsztynian Tomasz Ptak, w drugiej połowie Stomil tylko biegał. Warta natomiast urządziła sobie trening i wygrała pewnie 2:0.

Początek meczu i mała konsternacja. "A co to? Jegliński na stoperze?" - zastanawiali się głośno kibice na stadionie w Olsztynie. Ano tak, dzień przed meczem mięsień naderwał Andrzej Niewulis i trener Zbigniew Kaczmarek zdecydował się na nietypowe rozwiązanie - przesunął do tyłu najlepszego w pierwszych meczach Stomilu Jeglińskiego. Pomysł może i ciekawy, ale... O ile jeszcze w defensywie "Igła" nie wyglądał tragicznie, o tyle już w drugiej linii brakowało go dramatycznie. Efekt był taki, że Stomil grał przez 20 minut pierwszej połowy, czyli do momentu, aż poznaniacy zorientowali się, że jak nie wywiozą z Olsztyna trzech, będą frajerami.

Do tej 20 min. Stomil nie wyglądał jednak źle. Olsztynianie meili przebłyski nawet niezłej gry (składna akcja zakończona strzałem Michała Świderskiego i główka Łukasza Jeglińskiego po wrzutce z wolnego Łukasza Suchockiego), ale później było już tylko gorzej.

Warta też zresztą nie zachwycała, ale z niedokładnej gry obu zespołów, paradoksalnie, powstawało sporo zagrożenia pod obiema bramkami.

Poznaniacy szanse na objęcie prowadzenia w pierwszej połowie mieli już w 9 i 14 min., kiedy najpierw w dobrej sytuacji prost w Ptaka strzelił Krzysztof Bartoszak, a później bramkarz Stomilu ładnie wybronił uderzenie jednego z graczy Warty z rzutu wolnego.

Najpoważniejszym ostrzeżeniem było jednak uderzenie Łukasza Grzeszczyka z wolnego z 30 min., po którym piłka trafiła w słupek.

W samej końcówce pierwszej połowy Stomil zagrał nieco odważniej, ale nie stworzył sobie dogodnych okazji.

Niepewną i nerwową grę Stomil kontynuował również po przerwie, a na efekty nie trzeba było długo czekać. Piła na uwolnienie, świetnie wychodzi Bartłomiej Pawłowski, wkręca w ziemię Pawła Baranowskiego i bez problemów pokonuje Ptaka.

To był cios w szczękę, a chwilę później nastąpił nokaut. Kolejna kontra prawą stroną, piłka do środka i Wojciech Trochim na raty wpycha piłkę do siatki.

Reszty nie ma co opisywać. Straty w środku, brak pomysłu - Stomil był po stracie goli zupełnie bezradny, a Warta pykała sobie jak na treningu i naprawdę bardzo dobrze rozbijała nieliczne ataki olsztynian.

Kamyczek można jeszcze wrzucić do ogródka sędziego niedzielnego "widowiska" Krzysztofa Jakubika z Siedlec. Nie dość, że gość gwizdał z jakimś dziwnym opóźnieniem i mylił się w obie strony, to jeszcze w 70 min. nie pokazał ewidentnej czerwonej kartki Maciejowi Mysiakowi. Były obrońa m.in. krakowskiej Wisły i GKS Bełchatów tuż przed "szesnastką" wyciął równo z trawą rozpędzonego Mindaugasa Kalonasa i był w tym momencie ostatnim obrońcą. A dostał tylko "żółtko". No, ale wyniku to raczej nie wypaczyło.

Stomil Olsztyn - Warta Poznań 0:2 Stomil Olsztyn - Warta Poznań 0:2 Stomil Olsztyn - Warta Poznań 0:2 Stomil Olsztyn - Warta Poznań 0:2 Stomil Olsztyn - Warta Poznań 0:2

• Czesław Owczarek, trener Warty

- Jestem zadowolony z dzisiejszego zwycięstwa. To był dla nas trzeci wyjazd i tak stopniowo to nam wychodziło - najpierw przegraliśmy, potem zremisowaliśmy i dzisiaj zwycięstwo. Zrealizowaliśmy nasze założenia: w pierwszej połowie chcieliśmy grać w piłkę i zmęczyć rywala, a na drugą połowę plan był taki, by zaatakować i strzelić bramki. Udało się.

• Zbigniew Kaczmarek, trener Stomilu

- Zespół Warty był zdecydowanie lepszy od nas. Wykorzystali nasze błędy w defensywie, a my nie mieliśmy dzisiaj na boisku nic do powiedzenia. Warta stworzyła sobie później jeszcze więcej sytuacji i mogła wygrać wyżej. Ewidentnie zasłużone zwycięstwo zespołu z Poznania. My gramy praktycznie z jednym stoperem i Warta to dzisiaj wykorzystała. Nie można mieć pretensji do Jeglińskiego, że wystąpił dziś na stoperze. Jego zabrakło dzisiaj w pomocy i to, niestety, było widać na boisku.

• Tomasz Ptak, bramkarz Stomilu

- Pierwsza połowa wyglądała całkiem pozytywnie. A w drugiej połowie, niestety, nic u nas nie wyglądało… Szybko stracone bramki nas zdołowały, a Warta zdominowała nas w polu. My tylko biegaliśmy.

• Łukasz Jegliński, piłkarz Stomilu

- Byliśmy dziś troszeczkę poprzestawiani, m.in. ja grałem dziś na stoperze. W pierwszej połowie oddaliśmy jeszcze jakoś to zagrożenie od naszego pola karnego, ale w drugiej połowie pojawiły się błędy w ustawieniu i Warta to wykorzystała. Później nie potrafiliśmy po przechwycie piłki zagrać dokładnie pierwszego podania i utrzymać się przy piłce choćby przez chwilę. Traciliśmy przez to rytm gry i siły, wkradała się nerwowość z tyłu i nie konstruowaliśmy akcji z przodu.

• Stomil Olsztyn - Warta Poznań 0:2 (0:0)

0:1 - Pawłowski (49), 0:2 - Trochim (53)

Żółte kartki: Kalonas, Michałowski, Bucholc (Stomil), Kosznik, Mysiak (Warta)

Sędziował: Jakubik (Siedlce)

Widzów: 3 000

Stomil: Ptak – Bucholc, Baranowski, Jegliński, Głowacki -  Glanowski (63 Kun), Tunkiewicz, Suchocki, Kalonas, Świderski (58 Michałowski) – Kaźmierowski (58 Łukasik)

Warta: Radliński – Bartczak, Mysiak, Ciach, Kosznik, Marciniak, Magdziarz, Grzeszczyk (73 Bartkowiak), Trochim, Jakóbowski (56 Trojanowski), Bartoszak (46 Pawłowski)