Liga gra! - I liga

Znowu bez punktów na wyjeździe. GKS Katowice - Stomil Olsztyn 2:1

2013-11-02 20:28:31 Stomil Olsztyn, GKS Katowice, Adam Łopatko, Dawid Mieczkowski

Stomil Olsztyn przegrał z GKS-em Katowice. Fot. Krzysztof Piekarski

Stomil Olsztyn pomimo dobrej gry uległ w Katowicach miejscowemu GKS-owi 1:2. Prowadzanie dla gości w 15 minucie uzyskał Grzegorz Lech. Miejscowi dopiero po przerwie odpowiedzieli dwukrotnym trafieniem Grzegorza Goncerza. Jedno z nich padło w doliczonym czasie gry.

Pod wodzą trenera Adama Łopatki olsztyński Stomil przegrywa na wyjeździe drugi mecz z rzędu. Tym razem drużyna uległa GKS-owi Katowice 1:2, choć zostawiła po sobie dobre wrażenie. Niestety za styl gry nikt punktów nie dostaje, a te olsztynianom są niezmiernie potrzebne.

Stomil rozpoczął wysokim presingiem, nie pozwalając gospodarzom na swobodne rozgrywanie akcji. Sam zaś próbował konstruować kontrataki i już w 5 minucie za sprawą Tomasza Bzdęgi oddał pierwszy, lecz bardzo niecelny strzał na bramkę Łukasza Budziłka. GKS więcej utrzymywał się przy piłce, ale z tego faktu nie powstawało żadne zagrożenie pod olsztyńską bramką.

Kilka minut później aktywny tego dnia Grzegorz Lech decyduje się na uderzenie z pola karnego, ale piłka nieznacznie mija lewy słupek bramki rywala. Akcje gości stawały się coraz groźniejsze. Sporo wiatru z przodu robił Yasuhiro Kato. To właśnie Japończyk w 16 minucie mocno zacentrował w pole karne GKS-u, a w nim najprzytomniej zachował się Grzegorz Lech i precyzyjnym strzałem pokonał bramkarza gospodarzy.

Stomil objął wręcz sensacyjne, ale zasłużone prowadzenie. Podopieczni trenera Adama Łopatki już w kolejnej akcji mogli podwyższyć stan rywalizacji, ale strzał z pierwszej piłki Tomasza Bzdęgi przeleciał wysoko nad poprzeczką. Zdezorientowani gospodarze przez długi okres nie potrafili znaleźć skutecznego sposobu na mądrą grę olsztynian.

Gorąco pod bramką Dawida Mieczkowskiego zrobiło się dopiero w 27 minucie, w której po dużym zamieszaniu piłkę z linii bramkowej wybijał Rafał Remisz. Tu należy jednak podkreślić, że po dośrodkowaniu Rafała Figiela bramkarz Stomilu był wyraźnie faulowany przez Sławomira Dudę, czego nie zauważył sędzia spotkania Marek Karkut.

Pod koniec pierwszej części meczu obie drużyny mogły zdobyć gola. Najpierw Stomil przeprowadził dobrą akcję lewą stroną boiska, gdzie Kamil Hempel wstrzelił piłkę w szesnastkę, lecz wbiegający Tomasz Bzdęga nie zdołał jej opanować. W odpowiedzi zawodnicy trenera Kazimierza Moskala, a konkretniej strzał Grzegorza Fonfary o milimetry minął olsztyńską bramkę.

- Na pewno w pierwszej połowie meczu byliśmy lepszym zespołem. Stworzyliśmy kilka dogodnych sytuacji, a po jednej z nich Grzesiek Lech zdobył bramkę. Druga połowa mogła się dla nas świetnie otworzyć, ale zabrakło zimnej krwi przy wykończeniu. Potem co raz mocniej się cofaliśmy, próbując kontrować zespół z Katowic. Niestety popełniliśmy niepotrzebne błędy, które zadecydowały o wyniku spotkania. Najbardziej jednak boli, że drugi gol padł już w doliczonym czasie – powiedział po meczu w rozmowie z dwadozera.pl bramkarz Stomilu, Dawid Mieczkowski.

I nie sposób nie zgodzić się z byłym graczem Okocimskiego Brzesko. Bo faktycznie druga połowa mogła wręcz bajecznie otworzyć się dla jego zespołu. Znów w głównej roli wystąpił Yasuhiro Kato, choć tym razem kończącego akcję i tylko znakomita interwencja Łukasza Budziłka zapobiegła utracie gola.

Co nie udało się Stomilowi, bezwzględnie wykorzystali gospodarze. Wprowadzony w drugiej połowie Grzegorz Goncerz, wobec fatalnego kiksu Arkadiusza Kopruckiego nie miał większych problemów z pokonaniem olsztyńskiego bramkarza i zrobiło się 1:1. Dodajmy, że napastnik GKS-u już chwilę wcześniej postraszył gości, strzelając w słupek ich bramki. Po stracie gola to jednak olsztynianie mieli doskonałą sytuację, aby znowu wyjść na prowadzenie.

Dominik Kun otrzymał dobre podanie z głębi pola, wyprzedził obrońcę i zamiast strzelić nad wysuniętym bramkarzem GKS-u, zdołał jedynie lekko przerzucić nad nim piłkę, do której dopadł wracający za akcją defensor gospodarzy oddalając zagrożenie.

O tym, że niewykorzystane sytuację się mszczą bardzo boleśnie piłkarze Stomilu przekonali się w doliczonym czasie gry. W zamieszaniu pod olsztyńską bramką ponownie Grzegorz Goncerz zdobył gola dla swojego zespołu i katowiczanie mogli świętować kolejne ligowe zwycięstwo.

- Niestety błędy indywidualne zadecydowały o tym, że z Katowic nie przywozimy choćby jednego punktu, a w dobry okolicznościach mógł to być nawet komplet. Nie mówię, że GKS nie miał swoich sytuacji, bo owszem miał. Widzieliśmy, że tak będzie, ale takie wielbłądy jakie się nam przytrafiły przy straconych bramkach to na poziomie juniorów się nie zdarzają. Jesteśmy wkur…. Nie wolno wypuszczać takich punktów! Inną sprawą jest także to, że zmiennicy nie dali w naszym zespole dobrej jakości – stwierdził Adam Łopatko, opiekun Stomilu.

• GKS Katowice – Stomil Olsztyn 2:1 (0:1)

0:1 Lech (15), 1:1 Goncerz (72), 2:1 Goncerz (90)

GKS: Budziłek – Czerwiński, Kamiński, Jurkowski, Pietrzak – Duda (60 Goncerz), Cholerzyński, Figiel (39 Gancarczyk), Fonfara, Wołkowicz (83 Zieliński), Pitry

Stomil: Mieczkowski – Bucholc, Koprucki, Remisz, Hempel, Kato, Głowacki, Jegliński (83 Kaźmierowski), Kun, Lech (85 Mroczkowski), Bzdęga

Żółte kartki: Goncerz (GKS), Jegliński, Bucholc, Kun (Stomil)

Sędziował: Karkut (Warszawa)

Widzów: 4000.

Paweł Zajączkowski

FOTORELACJA Z MECZU:

GKS Katowice - Stomil Olsztyn 2:1 GKS Katowice - Stomil Olsztyn 2:1 GKS Katowice - Stomil Olsztyn 2:1 GKS Katowice - Stomil Olsztyn 2:1 GKS Katowice - Stomil Olsztyn 2:1