Liga gra! - A klasa - B klasa

Serie A i Bundesliga. Na dole już grają!

2013-08-22 00:30:39 A klasa, B klasa

Powoli rozkręcają się dwie najniższe ligi w naszym województwie. Swoje zmagania rozpoczęły już drużyny z grup II i III A klasy oraz ekipy z grup III i IV B klasy. Na inaugurację sezonu czekają jeszcze zawodnicy grup I i IV A klasy oraz I i II B klasy.

B-klasa gr. III

W trzeciej grupie "Bundesligi" przed startem sezonu wycofało się Tempo Wipsowo. Swój debiut w tej klasie rozgrywek miały olsztyńskie FC Dajtki oraz Jonkovia Jonkowo. Co ciekawe, już w pierwszej kolejce tej ligi los skierował te drużyny przeciwko sobie. Lepsi okazali się piłkarze Jonkovii, którzy na własnym boisku wygrali 3:2. W sześciu spotkaniach pierwszej kolejki B-klasy padły dwadzieścia trzy gole, co daje w przybliżeniu 3,8 bramki na mecz. Nie zawiódł też spadkowicz z A klasy Strażak Gryźliny, który pokonał rezerwy GLKS-u Jonkowo 3:0. W tym sezonie oraz zarówno w poprzednim KS Łęgajny znowu przez dwa pierwsze mecze nie może zdobyć punktu. W poprzednim sezonie pierwsze zwycięstwo odnieśli co prawda szybko, bo w trzeciej kolejce, ale do uzyskania punktów Klub Sportowy z Łęgajn musiał czekać do dziesiątej kolejki.

• pauzowała Korona Klewki

Drgua kolejka spotkań jeszcze większa ilość bramek. Trzydzieści trzy bramki i średnia 5,5 (!) goli na spotkanie. Po osiem trafień zobaczyli kibice w Dźwierzutach oraz Jonkovie.

B-klasa gr. IV

Kolejny debiutant na tym froncie rozgrywek, to Uczniowski Klub Sportowy Orzeł z niespełna stuosobowego Ulnowa i w pierwszej kolejce podzielił się punktami (1:1) z Jordanem Kazanice. Z A klasy do najniższej klasy rozgrywek spadła Tessa Tuszewo.

W pierwszej kolejce padły trzydzieści dwie bramki - średnia 4,6 bramek na mecz.

• Lider Złotowo - Olimpia II Olsztynek 3:0

Kolejna runda spotkań. Mecz Jordan Kazanice - GSKF Oristo Montowo miał ciekawy przebieg. Do przerwy prowadzili gospodarze 2:1. W drugiej połowie Jordan strzelił jeszcze dwie bramki i sześćdziesiątej piątej minuty prowadzili 4:1. W przeciągu dziesięciu minut goście odrobili straty i był remis 4:4. Pod koniec spotkania gospodarze wyszli na prowadzenie po golu z rzutu wolnego, lecz gracze z Montowa nie poddali się i w ostatniej akcji meczu doprowadzili do stanu rywalizacji 5:5.

W meczu Lidera Złotow z Wicherem Gwiździny również był swego rodzaju dreszczowcem. Po słabej pierwszej połowie był remis 1:1. Wszystko zaczęło dziać się po przerwie, gdy Lider ze Złotowa wyszedł na prowadzenie. Trener Wichra Dariusz Urbański najpierw przeprowadził kilka zmian oraz zmienił nieco ustawienie drużyny, a potem czekał już tylko na efekt. I doczekał się, bo po faulu na Jacku Elgercie Wicher doprowadził do wyrównania, a przed końcowym gwizdkiem sędziego Krystian Rochewicz przypieczętował zwycięstwo Wichra, który na awans do A klasy czeka od około dwudziestu lat.

B-klasa gr. I i II

W tych dwóch grupach rozgrywki jeszcze się nie ropoczęły (pierwsze mecze odbędą się w ten weekend) i ciężko wskazać faworytów.

Grupa pierwsza to prawdopodobnie walka o MOSiR-u Kętrzyn oraz Kowalaka Kowale Oleckie o miejsce premiowane awansem. Zespołem debiutującym w tej lidze jest olecka Unia, która już czwartym klubem w historii Olecka (wcześniej była Gwardia Olecko, Budowlani Olecko oraz Spójnia Olecko, która obecnie występuje pod nazwą Czarnych Olecko). Na ławce rezerwowych sasiądzie znany pewnie kibicom były trener Czarnych Olecko (m.in. awans do IV ligi w sezonie 2006/07 i awans do III ligi) oraz Płomienia Ełk (współtwórca awansu do III ligi), czyli Karol Sobczak. Także jest możliwość, że i Unia będzie chciała już w pierwszym sezonie uzyskać awans.

W grupie drugiej debiutantem jest trzeci zespół Olimpii Elbląg, a spadkowiczem Victoria Rychliki. Analizując tabelę z poprzedniego sezonu można przeczuwać, że o awans powalczy Zagłada Lisów, Sokół Łęcze. Trzeba oczywiście też brać pod uwagę spadkowicza, czyli Victorię Rychliki, która będzie chciała pewnie za wszelką cenę powrócić do "Serie A".

A-klasa gr. I

MKS + Reda = SKS Szczytno - tak właśnie nazywa się "nowa" drużyna, która wzbudziła trochę kontrowersji wraz z decyzją o przyznanie im prawa na grę w A-klasie. Czy słusznie? Przekonamy się po kilku spotkaniach.

Zacznijmy może od "tradycyjnego" przedstawienia ligi. Do A-klasy gr. I awansowała Fala Warpuny, nowym zespołem jest (wspomniany już wcześniej) SKS Szczytno.

Kto awansuje? Sezon temu w pojedynku Śniardwy Orzysz - Pojezierze Prostki lepsi okazali się ci pierwsi, więc z kim Prostki mogą walczyć o awans? Może z MKS-em Ruciane Nida, które spisywało się dobrze w sparingach (w pięciu sparingach trzy razy wygrali /m.in. z kwitkiem odprawione zostały Śniardwy/ i dwa razy zremisowali) albo z Mazurem Wydminy, które wzmocniło się pięcioma zawodnikami i być może poprawi grę przede wszystkim na własnym stadionie, gdyż w poprzednim sezonie bilans spotkań wydmińskiego klubu przed własną publicznością nie był imponujący - dwa zwycięstwa, remis, siedem porażek.

A-klasa gr. II

Tutaj rozgrywki ligowe zainaugorowały się cztery dni temu. W pierwszej kolejce padło dwadzieścia pięć bramek, co daje średnia 4,16 bramek na mecz. Spadkowiczem z Klasy okręgowej jest KS Dąb Kadyny, natomiast beniaminkami są ekipy Gminy Braniewo, MGKS Miłakowo, Barkasu II Tolkmicko.

Mecz Żurawu Godkowo z rezerwami Barkasu Tolkmicko trzymał w napięciu do końca, gdyż najpierw za sparwą Kamila Kisieniowskiego z rzutu karnego gospodarze od trzydziestej pierwszej minuty prowadzili w tym spotkaniu. Po godzinie gry Łukasz Tomkiewicz doprowadził do wyrównania. W dziewięćdziesiątej minucie euforia na stadionie w Godkowie, bo Jacek Kaleta przesądził o wygranej dla swojego Żurawia Godkowo. Pomowiec Gronowo Elbląskie rozgrowił spadkowicza z "okręgówki", czyli drużynę Dębu Kadyny aż 7:1.

A-klasa gr. III

Pora na najliczniejszą pod względem drużyn (14) grupę "Serie A". Tutaj już odbyły się dwie kolejki spotkań i jak na razie na prowadzeniu jest LZS Knopin z kompletem zwycięstw i bilansem bramkowym 7:0.

Spadkowiczem z Klasy okręgowej (gr. I) jest Zryw Jedwabno. Beniaminkiem jest drużyna rezerw Pisy Barczewo oraz ekipa KS Jarys Różnowo.

W pierwszej kolejce padło dziewiętnaście goli - średnia 3,16 gola/mecz (nie uwzględniając meczu Orzeł Czerwonka - Pisa II Barczewo, które odbędzie się 11. września.

• Jarys Różnowo - Błękitni Stary Olsztyn 1:1
  • KS Wojciechy - Burza Słupy 2:2
  • Warmianka Bęsia - Cresovia Górowo Iławeckie 0:3
  • Reduta Bisztynek - LZS Knopin 0:5
  • w Pałuzach
  • Zryw Jedwabno - GKS Gietrzwałd/Unieszewo 0:3
  • Orzeł Czerwonka - Pisa II Barczewo -:- (mecz zostanie rozegrany 11.09)
  • Niedźwiedź Ramsowo - GLKS Jonkowo 0:2

Następna seria spotkań to trzy remisy po 1:1, dwie wygrane gości po 3:0 oraz jedna wygrana 2:0 i 1:0, co w sumie wynosi piętnaście trafień i średnią 2,14 gola na mecz.

Najciekawszym spotkaniem były zapewne derby Cresovii Górowo Iławieckie z Redutą Bisztynek, które zakończyły się remisem 1:1 (Reduta prowadziła do 84. minuty meczu).

• Błękitni Stary Olsztyn - GLKS Jonkowo 1:1
  • Pisa II Barczewo - Niedźwiedź Ramsowo 1:1
  • GKS Gietrzwałd/Unieszewo - Orzeł Czerwonka 0:1
  • SRKiS Danpol Knopin - Zryw Jedwabno 2:0
  • Cresovia Górowo Iławeckie - Reduta Bisztynek 1:1
  • Burza Słupy - Warmianka Bęsia 0:3
  • Jarys Różnowo - KS Wojciechy 0:3