News - Puchar Polski

Horror z happy endem. Olimpia przeszła Wartę po karnych!

2011-08-17 20:39:07 Olimpia Elbląg, Warta Poznań, Grzegorz Wesołowski, Czesław Jakołcewicz, Mateusz Kołodziejski

Trener Warty Czesław Jakołcewicz po meczu był w zdecydowanie gorszym humorze, niż Grzegorz Wesołowski. Fot. portEl.pl / youtube.com

To był horror z happy endem! Olimpia Elbląg zagrała "drugim garniturem", a mimo to pokonała w karnych poznańską Wartę, w której aż roiło się od graczy z ekstraklasowym doświadczeniem!

W pierwszej połowie Olimpia zagrała dobrze, nawet bardzo dobrze i momentami miała zdecydowanie więcej z gry. Prowadzić mogli, a nawet powinni, jednak goście. W 10 min. po akcji lewą stroną Macieja Wichtowskiego piłka trafiła do Krzysztofa Gajtkowskiego, który z kilku metrów pomylił się dosłownie o centymetry.

Ze strony Olimpii największe zagrożenie stwarzali aktywny i szarżujący co chwila Mateusz Kołodziejski oraz Andrzej Matwijów, który dwa razy zmusił Dominika Sobańskiego (notabene niedawnego klubowego kolegę) do najwyższego wysiłku.

Drugą połówkę elblążanie również rozpoczęli bardzo dobrze. Po świetnym podaniu Mariusza Muszalika w sytuacji niemal sam na sam z bramkarzem znalazł się Daniel Koczon. Napastnik Olimpii wpadł jednak w pole karne i w pełnym biegu posłał piłkę nad bramką.

Kilka minut później serca kibiców Olimpii na chwilę stanęły, bo po strzale głową Gajtkowskiego piłka trafiła w poprzeczkę.

Od tego momentu Warta zaczęła przeważać, jednak wciąż bez efektu bramkowego. Dopiero w 66 min. poznaniakom udało się trafić do siatki. Piłkę wrzucał Piotr Reiss, a w polu karnym najwyżej wyskoczył Scherfchen i było 0:1.

Rozochoceni prowadzeniem goście próbowali podwyższyć wynik, a kolejną sytuację zmarnował Gajtkowski. Olimpia z trudem, ale jednak się broniła i - po kilku minutach - napór Warty zelżał.

Olimpia atakowała niemrawo, ale kwadrans przed końcem mogła wyrównać. Kolejny dobry strzał oddał Matwijów, a jego uderzenie z najwyższym trudem sparował przed siebie Sobański.

Co nie udało się trzy razy "Tolkowi" uczynił w końcu Kołodziejski. Skrzydłowy wpadł w pole karne i stojąc... tyłem do bramki wepchnął piłkę do siatki. Trzy minuty później arbiter zakończył regulaminowy czas gry, zarządzając dogrywkę.

W dodatkowych 30 minutach przewagę nadal miała Warta, ale to Olimpia stworzyła pierwszą dobrą okazję do strzelenia gola. Szczęścia ponownie próbował Kołodziejski, ale tym razem, strzelając z woleja, pomylił się o kilkadziesiąt centymetrów.

Niedługo później nieźle uderzał też Lubomir Lubenow, ale generalnie tempo gry siadło. Goręcej, i to z dwóch powodów, fanom Olimpii zrobiło się dopiero w samej końcówce. Najpierw fenomenalnie zachował się Milos Budaković, który świetnie wyszedł z bramki i sparował uderzenie Reissa z dogodnej pozycji.

"Meczbola" minutę później miała jednak Olimpia, a dokładnie Paweł Buśkiewicz, który dostał dobrą piłkę z głębi pola i błyskawicznie wyszedł jeden na jednego z Sobańskim. Napastnik Olimpii za długo czekał jednak z decyzją i z akcji nic nie wyszło...

W serii karnych poznaniacy pomylili się już w trzeciej kolejce (Michał Ciarkowski trafił w poprzeczkę). Gdy zaraz potem goście przestrzelili po raz drugi (Filip Marciniak uderzył w słupek), na stadionie przy ul. Agrykola 8 rozpoczęło się świętowanie. I rzeczywiście było co świętować - choć karnego fatalnie przestrzelił jeszcze Kołodziejski, to zaraz po nim do piłki podszedł w zespole Olimpii Buśkiewicz, który nie pomylił się z 11 metrów. Koniec! Olimpia gra dalej!

Powiedzieli po meczu.

• Czesław Jakołcewicz, trener Warty Poznań:

- Przegraliśmy wygrany mecz, bo do przerwy stworzyliśmy kilka sytuacji bramkowych, które powinniśmy wykorzystać. Szczególnie te dwie, które miał Gajtkowski. Tej klasy zespół nie może tracić bramki po stałym fragmencie gry w samej końcówce, musi to dowieźć. Jestem zawiedziony grą, szczególnie w końcówce, bo mieliśmy mecz praktycznie wygrany. O karnych nie będę wspominać, bo karne to jest loteria. Dwóch świeżych, młodych chłopaków strzelało i widocznie przerosło ich to - nie strzelili. Goliński miał strzelać, ale doznał urazu przed samym końcem dogrywki. Gratuluję trenerowi zwycięstwa, ja muszę się pogodzić z porażką, choć ciężko mi to przychodzi.

• Grzegorz Wesołowski, trener Olimpii Elbląg:

- Ja z kolei bardzo się cieszę ze zwycięstwa. Takie zwycięstwa konsolidują zespół, a tego - wydaje mi się - jest nam potrzeba najbardziej. Chwała zawodnikom za to, że walczyli przez pełne 90 minut. Jesteśmy w takiej sytuacji, że za trzy dni gramy arcyważny mecz z Arką Gdynia i zawodnicy teoretycznie, nazwijmy ich, z pierwszego składu nie gra, a pokazali się natomiast ci wszyscy, którzy grali mniej albo wcale i trzeba chylić czoła przed tymi chłopakami, że zostawili tyle zdrowia na boisku. Opłacało się, bo pokonaliśmy dobry, renomowany zespół Warty Poznań. Wydaje mi się, że dla tych chłopaków jest to ogromna nagroda, że będą mogli się zmierzyć z zespołem Ekstraklasy.

• Olimpia Elbląg - Warta Poznań 1:1 po dogrywce (0:0, 1:1) - karne 4:3

0:1 - Scherfen (66), 1:1 - Kołodziejski (87)

Żółte kartki: Żuraw (Olimpia), Reiss, Jasiński, Wichtowski (Warta)

Sędziował: Radkiewicz (Łódź)

Olimpia: Budaković - Żuraw, Pacan (46 Wojciechowski), Dremluk, Jacak - Pawlak (93 Bartosiak), Matwijów, Muszalik, Lubenow, Kołodziejski - Koczon (74 Buśkiewicz)

Warta: Sobański - Wichtowski, Sobieraj, Jasiński, Otuszewski (91 Marciniak) - Białożyt (65 Sasin), Scherfchen, Goliński, Reiss, Iwanicki - Gajtkowski (80 Ciarkowski)

Karne: 0:1 - Reiss, 1:1 - Dremluk, 1:2 - Sasin, 2:2 - Matwijów, 2:2 - Ciarkowski (poprzeczka), 3:2 - Lubenow, 3:2 - Marciniak (słupek), 3:2 Kołodziejski (przestrzelony), 3:3 Iwanicki, 4:3 - Buśkiewicz