Liga gra! - I liga

W końcu wygrana u siebie! Stomil pokonał GKS Tychy

2022-04-28 23:22:22 Stomil Olsztyn, GKS Tychy, Piotr Jacek

Stomil Olsztyn wygrał 2:1 z GKS-em Tychy. Fot. Łukasz Kozłowski

W zamykającym 30. kolejkę Fortuna I Ligi meczu, Stomil Olsztyn pokonał na własnym stadionie GKS Tychy 2:1. To było pierwsze w tym roku i pierwsze od listopada zwycięstwo domowe Dumy Warmii.

Przed meczem doszło do podwójnej uroczystości. Koszulkę za 100 występ w barwach Dumy Warmii odebrał kapitan Karol Żwir, a potem rodzinie Andrzeja Biedrzyckiego - żonie Elżbiecie i synowi Igorowi - został przekazany porter "Legendy Stomilu", który namalował olsztyński artysta Robert Listwan. Specjalny szpaler utworzyli koledzy z boiska "Biedrzy" m.in. Adam Zejer, Marian Mierzejewski, Czesław Żukowski, Sylwester Wyłupski, Sławomir Opaliński czy Leszek Browarski.

Stawkę tego spotkania podniosło zwycięstwo Puszczy Niepołomice nad Odra Opole (2:1) i Stomil musiał ten mecz wygrać. Jak takie mecze Biało-Niebieskim wychodziły w tym sezonie wiemy dobrze, ale tym razem podopieczni trenera Piotra Jacka stanęli na wysokości zadania. Trener olsztynian dokonał jak zwykle zmian w wyjściowym składzie, tym razem też tych wymuszonych, bo za niesportowe zachowanie w Bielsku-Białej dwa mecze pauzy dostał Kacper Tobiasz, a za akcję ratunkową i w konsekwencji czerwoną kartkę nie mógł zagrać także Rafał Remisz.

Wielka determinacja i wola walki sprawiły, ze Stomil powinien prowadzić po pierwszych 45 minutach co najmniej 3:0. Tak się nie stało, a jedyną bramkę w tej części gry zdobył Hubert Sobol w 24. minucie, wykorzystując dobre dogranie Macieja Dampca. Dla napastnika było to pierwsze trafienie w barwach Stomilu.

Druga połowa zaczęła się od nacisku gości, ale Stomil mądrze się bronił i próbował swoich szans w kontrach po odbiorze. Prowadzenie udało się podwyższyć dopiero w 85. minucie, gdy rzut karny za rękę w szesnastce wykorzystał wprowadzony za Sobola Patryk Mikita. Wynik spotkania ustalił w doliczonym czasie gry Mateusz Czyżycki, bardzo ładnym strzałem z dystansu pokonał Dominika Budzyńskiego, po fatalnej stracie Kevina Lafrance'a.

Na konferencji prasowej Piotr Jacek powiedział:

- Nasze najlepsze spotkanie, jak do tej pory. Odbywało się pod nasze dyktando, jeśli chodzi o to, co robiliśmy w tym tygodniu, o to, na co zwróciliśmy uwagę. Chcieliśmy zagrać odważniej, na pewno wyżej i to wszystko się działo. Było dużo odbiorów w strefie wysokiej, w strefie średniej, dużo akcji i dużo kontrataków, po których można było zdobywać bramki. Graliśmy chyba po raz pierwszy tak, jak przystało na gospodarza zawodów. Olbrzymi szacunek dla moich piłkarzy, jestem pełen podziwu. Nie wiele nam to daje na ten moment, chociaż zbliżamy się do tej grupy zespołów, tych punktów jest coraz mniej, ale to jeszcze nie jest koniec. Tradycyjnie mówię w takiej sytuacji, że cieszymy się przez moment, dzisiejszego wieczoru a od jutra zaczynamy już akcję dotyczącą kolejnego przeciwnika.

Następny mecz Stomil zagra w poniedziałek (2.maja). O godz. 12:40 zmierzy się w Nowym Sączu z miejscowa Snadecją.

Stomil Olsztyn - GKS Tychy 2:1 Stomil Olsztyn - GKS Tychy 2:1 Stomil Olsztyn - GKS Tychy 2:1 Stomil Olsztyn - GKS Tychy 2:1 Stomil Olsztyn - GKS Tychy 2:1

• Stomil Olsztyn - GKS Tychy 2:1 (1:0)

1:0 - Sobol (24), 2:0 - Mikita (85 k), 2:1 - Czyżycki (90+)

Stomil: Budzyński - Dampc (64 Straus), Tecław, Lafrance, Czajka - Shibata, Spychała (78 Reiman), Żwir, Moneta (78 Szabaciuk) - Wójcik (55 Toporkiewicz), Sobol (55 Mikita).